Mushkonja (Barcolet)

0 komente

Mushkonja
Dardani i thot shokit te vet Gencit: Mbreme i kam vra 6 mushkonja, tre meshkuj dhe tri mushkonja femra.
Genci: I habitur e pyet, si e di ti se ishin 3 meshkuj dhe 3 femra?
Dardani: E dita se 3 ishin ne televizor dhe 3 tjera ishin para pasqyre.

Mushkonja dhe Xixellonja (Barcolet)

0 komente

Tani vjen koha per nje barcolet qe ka te bej me Mushkonja, shpresoj qe do ju pelqej.

Mushkonja dhe Xixellonja
Nje vogelush nje nate shkoi te fle ne shtrat ne dhomen e tij dhe vetem pas pak thirri
-O babi,o babi po me ngacmon Mushkonja.
Babai i thot: mbulohu me jorgan dhe nuk do te shqetesoj Mushkonja.
-Skalon as 10 minuta vogelushi bertet perseri:
-O babi,o babi tash erdhe mushkonja mirepo me elektrik ne dor, (xixellonja).

Anti Mushkonja

0 komente

Keni parasysh ato netet e bukura te veres kur ju dili ne oborrin e shtepis tuaj me llaptop, duke shfrytezuar edhe flladin e mbrembjes mirepo edhe duke punuar ne projektet tuaja, mirepo pa pritur viejn nje grumbull mushkonja dhe ju shqeteson gjate tere kohes... Mos u merzitni tani ka "ilaq" edhe per kete pune. Eshte prodhuar nje program i quajtur Anti Mushkonja. Permes ketij programi mushkonja nuk mund te ju afrohet llaptopit tuaj per nje distanc deri ne 5 metra. Ndoshta jeni duke pyetur vetveten se si eshte e mundur kjo gje, eshte fare e thjesht ky program leshon nje tingull prej 16000Hz deri ne 20000Hz, tinguj te cilin nuk e degjon dot as njeriu e as kafshet e tjera perveq Mushkonja.
Ja dhe linku per ta shkarkuar Anti Mushkonjen tuaj.

Biznes me Mushkonja

0 komente

Biznes me Mushkonja!! Ju ka shkuar ndonjehere ne mendje?? Mendoj qe jo, mirepo Nin Nan nje Kinez nga Shangaji ka shitur gjithsej 10 mij mushkonja. Idea per te shitur mushkonja atij i kishte ardhur pasi qe ai ishte mbyllur ne nje dhome dhe kishte menduar se si ta promovoj kompanin e tij ne nje menyr te veqant. Ai keto mushkonja i ka shitur per 45 peni per secilen mushkonj. Atij njekohesisht i jan ofruar edhe dy vende pune mirepo ai i ka refuzuar per shkak se ka deshiruar qe te zhvilloj biznesin e tij privat.
E derisa ne mirremi me termin mushkonja per te dal te paret ne Google, disa persona jan duke krijuar korporatat e tyre fal ketij insekti te bezdisshem. E po keshtu e ka kjo jet.

Mushkonja, Sa dim ne per mushkonjat?

0 komente

Mushkonjat perveq se na bezdisin ne koh te veres ato bartin edhe semundje te ndryshme ketu do te jen disa fakte qe do tju ndihmojn te evitoni keto krijesa te bezdis'shme.
Gjeja e par qe duhet te dini eshte se te gjitha mushkonjat nuk jan te njejta.Pasi qe mushkonjat kan qen ne ket planet per gati 100 milion vjet ato kan pasur mjaft kohë per te krijuar rreth 3.000 specie te ndryshme . Mushkonjat ju kan pershtatur klimave te ndryshme , dhe tani me ato mund te jetojn me te gjitha llojet e kushteve klimatike.
Historia e Zhvillimit te mushkonjave na ka mesuar se keto krijesa mund te ndryshojn nga viti ne vit.

Perveq kesaj , mushkonjat jan te njohura si bartese te shum llojeve te semundjeve , ato mund te infektojn kafshet shtepiake me epidemi te ndryshme kshtu qe qdo her kafshet tuaja shtepiake mbani larg qdo vendi ku ka mushkonja. Rrini larg vendeve ku ka mbeturina apo edhe uj te papaster sepse gjithmon ne keto vende jan te pranishme mushkonjat dhe kudo qe jan te pranishme ato ju mund te jeni ne rrezik nga alergji dhe epidemi te ndryshme.

Duhet te dim se mushkonjat nuk shohin.Pra mushkonjat e perceptojn gjahun e tyre me ane te nxehtesis sa here qe trupi yne liron CO2 ne jemi te rrezikuara nga mushkonjat, sepse ato perceptojn nxehtesin. Keshilla me e mir per ket rast do te ishte te keni kujdes mbi higjienen trupore.
Perdorni qdo her ilaqe kunder mushkonjave ne shtepin apo ambientin ku ju jetoni per arsyje qe te ndiheni me te sigurt ne anen shendetsore, ( mos te harrojm se mushkonjat ishin bartese te malaries ne at koh kur kjo epidemi ishte vdekjeprurse).

Tani qe ju dini pak me shum rreth mushkonjave, ju ndoshta jeni ne dijeni se nuk duhet te silleni shum rreth Pemeve me fruta , mbeturinave apo edhe fushave me uj gjat veres. Megjithate eshte e rendesishme qe ju te perdorni produkte kunder mushkonjave. Mushkonjat jan me shum se nje specie qe pickon njeriun ato jane kercenim per gjdo njeri ne bot. Mirepo tani me ju keni nje pikpamje sado pak te qart se si te mbroheni nga mushkonjat pasi qe te keni lexuar kete artikull.

Mushkonjat dhe Alergjit

0 komente

Mushkonjat, jan insekte fluturuese te cilat ngjajnë me fluturat dhe insektet tjera te vogla fluturuese ,por qe kan nje dallim te vogel nga te gjitha keto , mund te pickojnë dhe te shkaktojn alergji te ndryshme.
Vetem mushkonja femer kafshon njerzit , sepse ajo ka nevoj te ushqehet me gjak ne menyr qe te prodhoj vezë. Gjat nje ushqimi mushkonjash , mushkonja femer kafshon likuren e njeriut dhe injekton peshtym.Pështyma permban lloje te ndryshme te proteinave qe parandalojn koagulimin e gjakut.
Pickimi i likures se njeriut nga mushkonjat mund te shkaktoj reagime ne imunitet , duke perfshir reagime alergjike gje qe ndodhin tek shumica e njerëzve.Mirpo shumica e njerzve kan nje shumllojshmeri te reaksioneve nga pickimet e mushkonjave , dhe sipmtomat ndryshojn nga personi ne person, duke pasur parasysh sasin se sa eshte kafshuar.Keto reagime mund te jen te jen te menjehershme ose me te vonuara duke shkaktuar enjtje dhe kruarje perreth zones se kafshimit.

Zakonisht , njerzit me reagime te pershkruara me lart nuk jan te diagnostifikuar si "Alergjik ndaj Mushkonjave"
Ky term rezervohet per njerzit me reagime me te renda ose te jashtezakonshme, te tilla si ato te pershkruara me posht.

Si njeri nder reagimet me te renda te alergjis se mushkonjave eshte "Sindroma Skiter" ku shumica e njerzve si rezultat i pickimit nga mushkonjat ne vendin ku eshte pickuar fillon te verehet e ënjtje shumica e ketyre rasteve ndodhin kur pickohen ne kemb apo ne duar.

Ka edhe disa raste te rralla kur njerzit nga pickimet e mushkonjave pesojn veshtirsi ne frymarrje pas ënjtjes se pjeses se trupit ku eshte kafshuar. Pra ka raste te rralla qe Pickimi nga mushkonjat mund te sjell probleme serioze shendetsore , kjo i rrezikon me shum personat e semur me Asmë.
Ket lloj sindrome te alergjis mund ta verejm menjeher pas 1 minuti te pickimit.

-Kush rrezikohet nga kafshimet e mushkonjave ?
Njerzit qe jan ne rrezik me te madh te zhvillimit te nje alergjie nga pickimet e mushkonjave jan:
1.Ata qe shpesh her gjinden ne natyr , puntoret , bujqit etj.
2.Personat me imunitet me te dobet ndaj mushkonjave siq jan femijet ose edhe personat qe ekspozohen per her te par ne nje zon ku ka mushkonja te pranishme.
3.Persona me semundje te renda , siq jan SIDA apo edhe llojet e ndryshme te kancerit , leokimia, dhe limfomat.

-Si diagnistohet alergjia e mushkonjave dhe si mund te evitohet?
Alergjia e mushkonjave diagnistohet duke ber nje test te lekures ose per te ndaluar apo evituar alergjn e mushkonjave duhet te perdoret mast i posaqem per lekuren e turpit tuaj.Testimi per alergji ndaj mushkonjave mund te behet vetem nga Doktor te ndryshem dhe jo nga njerzit e thjesht.

-Si te trajtohet Alergjia e Mushkonjave dhe si te parandalohet?
Parandalimi i pickimet nga mushkonjat eshte qellimi kryesor per ata qe kanë alergji ndaj mushkonjave.Keto masa perfshijnë:
1.Shmangien nga zonat e infektuara nga mushkonjat ( si kenetat dhe fushat me bar te gjatë)
2.Qendroni larg vendeve ku kembet tuaja mund te jen ne uj
3.Veshuni me kemisha te gjata dhe pantollona me te gjata.
4.Perdorni mast anti mushkonjave ka maste te ndryshme.

Nese jeni kafshuar nga ndonje mushkonjë dhe filloni te ndjeni ndonje simptom te alergjive te lartpermendura ju kshillojm te vizitoni mjekun tuaj familjar apo ndonje doktor te qfardoshem.

SUBSCRIBE TO RSS